روش های مختلف شارژ کردن بسته به نیازها و نوع شارژرهای در دسترس موجودند. که از بین آنها به موارد زیر می تویان اشاره کرد:

۱) شارژ Icost

جریان ثابت I هنگامی تعریف می شود که باتری با مقدار جریان ثابتی که معمولا یک دهم ظرفیت باتری برای یک بازه ی متغیر زمانیست شارژ می شود. عموماً ضریب شارژ ۱٫۲۰ می باشد، به عبارت دیگرهرگاه سیکلشارپ باتری منقطع باشد ،زمان شارپ باتری تا ۲۰% نسبت به شارزمتصل افزایش می یابد ،(به علاوه عمر مفید باتری نیز کاهش می یابد.) در طول شارژ ولتاژ افزایش میابد و در ۲٫۴۰ ولت به حداکثر میزان خود می رسد و بعد در ولتاژ ۱۲٫۷۵ V ثابت می شود.

 

۲) شارژهای IU0 و  IUIa

شارژ IU0 از یک فاز اول با جریان ثابت I تشکیل میابد تا جایی که به ولتاژ تعیین شده (معمولاً ۲٫۴ V) برسد و با جریان شارژ ثابت تا ولتاژ ۲٫۴۰ V ادامه یابد. در طول این فاز دوم مقدار جریان به سمت صفر کاهش میابد. این فاز در یک مدت زمان معین خاتمه میابد. دو فاز اول روش شارژ IUIa مشابه فاز های UI0 است و بعد یکفاز شارژ سوم هم هست که جریان به یک مقدار معین یا تعریف شده می رسد و شارژ شدن با مقدار جریان ثابت برای زمان معینی ادامه می یابد. در اثناء این فاز سوم ولتاژ می تواند آزادانه افزایش یابد.

 

۳) شارژ Wo Wa

شارژ با توان ثابت متشکل از شارژی با توان VI=W می باشد که مقدار آن ثابت می ماند در طول این فاز هر چه ولتاژ افزایش یابد جریان به نسبت کاهش می یابد.کاهش جریان شارژ و تغییر خود به خودی آن که موجب می شود فرآیند شارژ با جریان پایینی ادامه یابد از خصوصیات این روش است. وقتی شارژ کامل شود مدار می تواند خود به خود قطع شود (منحنی قرمز) یا این که قطع نشود (منحنی سبز).

 

۴) شارژ Wa

شارژ کردن با کاهش مقدار جریان همراه است و وقتی شارژ کامل شد مدار خود به خود قطع می شود. این گسترده ترین سیستم شارژ کردن در بازار است چون ساده و در دسترس است. معمولا مدت زمان شارژ بسته به مدل و تنظیمات شارژر بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *